
Příběh lnu
Len přadný




Len je tak prostá a přitom krásná rostlina. Z jejího malého prostého květu se můžete těšit jen jeden den, ráno rozkvete, v poledne se zavije a večer její okvětní lístky odpadávají. Přes svoji křehkost je odolná a k životu jí stačí málo živin.
Provází lidstvo od samého počátku, kdy začalo mít potřebu se oblékat. Zpracování lnu je složitý proces, kdy postupným sušením, smáčením, odstraněním dřeviny a česáním získáme čisté vlákno, z kterého pak ručně či strojově získáme nitě. Jejich předením na tkalcovských stavech vzniká lněné plátno.
Jeho přednosti
- Len se pyšní až trojnásobnou "životností" ve srovnání s bavlnou a to zejména díky tomu, že jsou lněná vlákna delší, hladší a pevnější (nejpevnější přírodní vlákno). Lněné tkaniny si uchovávají i při opakovaném používání svůj původní vzhled a charakter krásného, plného zboží a při opakovaném praní (i na vysoké teploty) se jeho vlastnosti naopak zlepšují.
- Lněné tkaniny jsou hladké a díky tomu se také méně špiní.
- Vlákna mají chladný omak a dobře vodí teplo - len na pokožce v létě chladí a v zimě hřeje. Vlákna jsou také silně navlhavá, lněné výrobky mají bezkonkurenční savost, která v létě vytváří spolu s chladným omakem skvělý komfort nošení.
- Vědecky podloženým faktem je, že choroboplodné bakterie na lněných tkaninách méně ulpívají a ani se nerozmnožují tak rychle jako u jiných. Len je přirozeně antialergický a antibakteriální.
- Pěstování lnu mělo v ČR dlouholetou tradici. Především v podhorských a bramborářských oblastech představoval významnou tržní plodinu. Od roku 1990 dochází k postupnému úpadku zejména kvůli ztrátě konkurenceschopnosti českých pěstitelů díky globalizaci trhu a zrušeným podporám.
Naše rodina pěstuje přadný len na políčku v Trstěnici u Litomyšle. Každé jaro do připravené půdy osivo zasejeme, ručně plejeme, těšíme se z jeho květů a staráme se o rostliny, dokud nevyrostou do správné zralosti. Pak jej vytrháme a sušíme. Semena otrháme a len rosíme, pak zase sušíme. Uskladněný vyrošený len na starých nástrojích ručně lámeme a češeme. Vzniklá vlákna pak spřádáme v niť. Z té tkáme plátno.
Práce s přadným lnem od samého začátku do konce je tak různorodá, složitá a má tolik rizikových faktorů, že nepřestávám obdivovat naše předky, jejich vytrvalost a preciznost při práci s ním. Snad právě pro tu složitost a vlastnosti lnu si vážili každého utkaného plátna a věcí z nich se těžko vzdávali.
Toto jsou informace ve zkratce, více se dozvíte v knize Příběh lnu